Facebook'a Reklam Ücretleri ve Maliyeti

Facebook, Messenger, İnstagram ve Diğer Meta Platformlarında reklam verirken reklam yayınlamaya harcamak istediğiniz tutarı siz belirlersiniz. Daha sonra Meta, bu tutar dahilinde mümkün olan en fazla sonucu elde etmek için çalışır. Haftada 5 TL harcamak istiyorsanız bu tutarı harcayabilirsiniz. Haftada 50.000 TL harcamak istiyorsanız bunu da yapabilirsiniz.

Not: Bazı ileri seviye reklam türleri için minimum bir harcama tutarı gereklidir. Bu tür bir reklam oluştururken bu size bildirilir.

Ücretle ilgili temel bilgiler

Ücreti belirlemenin iki yolu vardır:

  • Harcanan toplam tutar.
  • Elde ettiğiniz her sonucun maliyeti.

Harcayacağınız toplam tutarı bütçeniz ile kontrol edersiniz. Sonuç başına ücreti ise teklif stratejiniz ile kontrol edersiniz. (Ne kadar teklif vereceğinizden emin değilseniz reklamınızın yayınlanma süresi boyunca bütçenizi eşit şekilde harcamanızı sağlamak amacıyla sizin için otomatik olarak teklif verebiliriz.) Ayrıca istediğinizden daha fazla harcama yapmamanızı sağlamak için başka yollar da sunarız:

Meta reklamlarıyla elde edebilecekleriniz

Meta reklamlarıyla elde edebileceğiniz iki temel olanak vardır:

  • Belirli sayıda ve türde kişiye erişme olanağı.
  • Bu kişilerden sizin için önemli ve mümkün olan en fazla sayıda sonucu alma olanağı. (Önem verdiğiniz sonuçları, Sayfanızda seçtiğiniz öne çıkarma veya reklam türüyle ya da reklam seti oluştururken seçtiğiniz optimizasyon olayıyla belirtirsiniz.)

Reklamınız için asıl siparişinizi vermeden önce reklamın bütçe, teklif ve hedefleme dahil olmak üzere farklı özelliklerine bağlı olarak erişebileceğiniz kişi sayısı ve elde edebileceğiniz sonuçlara ilişkin bir tahmin yaparız. Bu, reklamı sipariş edip etmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olabilir. Tahmini sonuçlarınızı nasıl göreceğinizi öğrenin.

 

Kampanyanız sırasında ve sonrasında size reklamınızın performansı hakkında bildirimler göndeririz. Ayrıca sonuçlarınızı Sayfanızın Reklam Merkezi sekmesinde (reklamı Sayfanızdan oluşturursanız) veya Meta Reklam Yöneticisi'nde görebilirsiniz. Sonuçlarınızı kampanyanız sırasında ve sonrasında incelemenizi tavsiye ederiz. Sonuçları incelemeniz hem reklamınızla elde ettiğiniz sonuçları anlamanıza hem de performans hedeflerinize ulaşmanız için gerekli ayarlamaları yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Bütçe, hedefleme ve teklif stratejinizin sınırları içinde sizin için önemli olan sonuçları elde edemezsek reklamınızı yayınlamayı durdururuz. Sonuç elde etmediğimiz durumlarda sizden ücret almayız.

Meta reklamlarını satın alabileceğiniz yerler

Meta reklamlarını satın alabileceğiniz iki arayüz vardır:

  • Sayfanız. Sayfanız, reklam satın almanın en basit yolu olmakla birlikte Reklam Yöneticisi'nde bulunan bazı özelleştirme seçeneklerini içermez. Bir mobil cihazdan, bilgisayardan veya Sayfa Yöneticisi uygulamasından reklam satın alabilirsiniz.
  • Reklam Yöneticisi. Bu arayüz kampanya oluşturma sürecinde size rehberlik eder. Bilgisayarlarda ve mobil uygulama olarak kullanılabilir.