Google Webmaster Tools Nedir? Nasıl Kullanılır?

Arama motorlarında daha iyi sıralama kazanmanın birçok yolu olduğu gibi organik tarafta gerçekleştireceğiniz SEO (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları uzun vadede daha uzun soluklu ve daha az maliyetli bir organik büyüme getirebilir.

Bu yolda başarı kazanmak isteyenlere ışık tutmak adına Google, sitenizin nasıl gördüğünü, trafiğinizi hangi sorunların etkileyebileceğini, siteyi daha iyi sıralamalar ve sonuçlar için nasıl iyileştirebileceğini anlamak için hepimiz tarafından Google Search Console ismiyle bilinen, kullanımı oldukça basit bir araç kurguladı.

Google Search Console bir süredir piyasadaydı ve aslında bundan önce Google Webmaster Tools ve Google Webmaster Central olarak biliniyordu. 2015 yılında Google bu aracı Google Search Console olarak yeniden adlandırdı ve bu nedenle aslında farklı terimler gibi görünseler de aslında hepsi aynı şey için farklı isimler diye açıklayabiliriz.

GWT (Google Webmaster Tools) Web Sitenizin Performansını İzlemeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Google’ın web sitenizdeki içeriğe erişebildiğini doğrular.
GWT, diğer ismiyle Google Search Console, Google’ın arama motoru kullanıcılarının keşfetmesini istemediğiniz içeriği taraması ve kaldırması için yeni sayfalar ve yayınlar göndermeyi mümkün kılar.
Kullanıcılara daha görsel bir deneyim sunan içerik sunmanıza ve değerlendirmenize yardımcı olur. Size bu konuda rehberlik eder.
Başka yollarla kolayca bulunamayan kötü amaçlı yazılım veya spam sorunlarını keşfetmenize ve gidermenize olanak tanır.
Google Webmaster Tools Yapılan Google Aramalarında Web Sitenizin Nasıl Görüntülediğini Anlamanıza nasıl yardımcı olur?
Kullanıcıların web sitenizde hangi sayfalara hangi popüler sorgularla geldiğinin ayrıntılarını verir, SEO stratejileri bize ışık tutar.
Hangi sorguların en fazla trafiği sağladığını gösterir.
Aynı zamanda GWT sayesinde mobil web sitenizin tabletlerde ve telefonlarda arama yapan kullanıcılar için nasıl bir performans gösterdiğini değerlendirebilirsiniz.Size sunduğu önerilerle bu iyileştirmeleri de sağlayabilirsiniz.
Google Webmaster Tools Nasıl Kurulur?
Öncelikle Google hesabınızda oturum açın. Bir işletme web sitesi ise kişisel hesabınızı değil işletme hesabınızı kullandığınızdan emin olun.

Google Web Yöneticisi Araçları’na gidin. “Bir mülk ekle” yi tıklayın. Açılır menüden “Web Sitesi” ni seçin ve sitenizin URL’ini girin. Tarayıcı çubuğunda görünen tam URL’i kullandığınızdan emin olun ve devam edin.

Web sitenizin sahibi olduğunuzu doğrulamak için bir yol seçin (HTML dosyası yükleme, alan adı sağlayıcısı, HTML etiketi, Google Analytics izleme kodu veya GTM kapsayıcı snippet’i).

Siteniz hem http: // hem de https: // destekliyorsa, her ikisini de ayrı site olarak ekleyin. Ayrıca sitenizin sahip olduğu her alan adını da eklemeniz gerekir. (www’li versiyonlar vb.)

Google, mülkünüz için GSC’ye eklediğiniz anda, sitenin sahibi olduğunuzu doğrulamadan önce bile verileri izlemeye başlar.

GSC’de Sitenizi Doğrulama

GSC size bir sitenin veya uygulamanın performansı hakkında gizli bilgilere erişim sağladığı için önce o sitenin veya uygulamanın sahibi olduğunuzu doğrulamanız gerekir.

Doğrulama belirli bir kullanıcıya belirli bir mülk üzerinde kontrol sağlar. Her GSC mülkü için en az bir doğrulama gerekmektedir.

Ancak göz önünde bulundurulması gereken bir şey vardır ki mülkünüzü doğrulak PageRank veya Google aramalarındaki performansınızı direkt yolla etkilememektedir. Elbette, ne kadar fazla bilgiye sahip olursanız, daha üst sıralarda yer almanız o kadar kolay olur – ancak web sitenizi Google Search Console’a eklemek sıralamanızı otomatik olarak yükseltmez.

GSC doğrulama yöntemlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

HTML dosyası yükleme: Web sitenizin belirli bir yerine bir doğrulama HTML dosyası yükleyin.
Alan adı sağlayıcısı: Alan adı kayıt sitenizde (GoDaddy, eNom veya networkolutions.com gibi) oturum açın ve sitenizi doğrudan GSC’den doğrulayın veya bir DNS TXT veya CNAME kaydı ekleyin.
HTML etiketi: Belirli bir sayfanın HTML kodununbölümüne biretiketi ekleyin.Google Analytics izleme kodu: Sitenizde kullandığınız GA izleme kodunu kopyalayın. (Bu seçenek için GA’da “düzenleme” iznine ihtiyacınız vardır.)Google Etiket Yöneticisi kapsayıcı snippet kodu: Sitenizle ilişkili GTM kapsayıcı snippet kodunu kopyalayın.Blogger ve Google Sites sayfaları dahil Google tarafından barındırılan siteler otomatik olarak doğrulanır.Web siteniz için Google üzerinde daha stratejik SEO çalışmaları başlatmak istiyorsanız Google’ın paylaştığı güncellemelere ve önerilere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunu yapmanın en basit yollarından biri de ücretsiz olarak sunulmuş Google Webmaster (Google Search Console) araçlarıdır. Birkaç dakika içinde web sitenizi Google’ın bakış açısından anlamaya başlayabilir, siteniz hakkında farklı veriler elde ederek sitenizin trafiğine daha etkili çalışmalarla katkıda bulunabilirsiniz.