Web Site Trafiği Nasıl Arttırılır?

Şirketler, günümüzdeki değişim ve dönüşüme uyum sağlamanın yollarını aramaktadırlar. Bu hedefe onları yaklaştırabilecek en uygun yollardan birinin web sitesi olduğunun farkındadırlar. Dolayısıyla yatırım harcamalarının büyük bir bölümünü buna ayırmaktadırlar. Yapılan bu yatırımların etkinliğini iyi bir web sitesi yönetimi yaparak arttırmaktadırlar. İsterseniz kendiniz bu konuda uzmanlaşabilir isterseniz de web sitesi yönetimi hizmeti veren şirketlerden yararlanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, bir müşteri gözünden bakarak, müşteri profiline uygun bir tasarım ve içerik yapmaktır. O halde kolay ulaşılabilir olmak, zengin içeriklere sahip olmak, bilgiyi net bir şekilde iletmek gerekir. Web sitesi yönetiminde sadece hazır müşterilerinizi değil potansiyel müşteri isteklerini de düşünerek hareket etmelisiniz. Yeni biriyle tanışırken ilk izlenim ne kadar önemliyse, web siteniz aracılığıyla sizi tanıyacak olan kullanıcı kitleniz için de aynı şekilde önem taşır. Yenilikçi, güncel, orijinal içerikler sunan bir web sitesini hepimiz tercih ederiz. Yani kullanıcının ihtiyacına cevap veren ve görsel şölen sunan bir web sitesi sizi rakiplerinizden ayıracaktır.

Web sitesi yönetimi kadar önemli olan konulardan biri de içerik yönetimidir. Kaliteli bir içerik oluşturmak sitenizi görünür yapan en önemli etmenlerden biridir. Bunu yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında;

  • Kullanıcı gözünden bakıp onun sorularına cevap verecek bilgiler içeren bir içerik oluşturmak
  • Anahtar kelimeleri doğru kullanmak ve aynı zamanda anlamlı cümleler kurmak
  • SEO kurallarını göz önüne alarak yazmak (çok uzun cümlelerden kaçınmak, iyi geçişler yapmak vb.)
  • En az 500 kelimelik çok kısa olmayan içerikler yazmak
  • Altbaşlıklandırmaya dikkat etmek
  • Sunduğunuz içerikleri güncel tutmak, yeni çıkan gelişmelere uygun yazmak
  • Özgün görseller, videolar kullanmak sayılır.

Sadece içerik yazmak yeterli değildir, onu kontrol etmek, en çok hangi içeriklerin tıklandığını, ziyaretçilerin o sayfada ne kadar süre geçirdiğini keşfetmek gerekir.